Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Od 1.04.2018 r. rozpoczynają się przyjęcia do Dziennego Domu Wsparcia w Ceranowie (nr posesji 25).
Organizatorem tego działania jest Centrum Medyczno-Diagnostyczne Sp.z o.o. w Siedlcach, w ramach projektu „W CENTRUM HARMONII ZE ŚWIATEM. Wsparcie deinstytucjonalizacji opieki nad osobami zależnymi z chorobą psychiczną jako alternatywna forma opieki nad osobami niesamodzielnymi, w tym starszymi z terenu woj. Mazowieckiego”.
Głównym jego założeniem jest stworzenie form dziennego wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Dzięki projektowi uczestnicy będą mogli lepiej radzić sobie w codziennym życiu, polepszyć jego jakość oraz ułatwić harmonijne codzienne funkcjonowanie. Łatwiej nawiązywać stosunki interpersonalne oraz unikać sytuacji konfliktowych.
Projekt zakłada funkcjonowanie Dziennego Domu Wsparcia do 30.06.2020 r.
Placówka będzie dostępna od poniedziałku do piątku w godzinach od 8-16. Podczas pobytu w placówce pacjenci otrzymają przekąskę oraz napoje gorące. W przypadku braku możliwości dojazdu beneficjenta do placówki, organizator zapewnia transport do placówki. Na placówkę przewidziano uczestnictwo 80 osób. Osoby będą mogły uczestniczyć w zajęciach od 30 do 260 dni roboczych. Okres uczestnictwa określa psychiatra w Indywidualnym Planie Opieki, który jest dostosowany do potrzeb i możliwości pacjenta.
KTO MOŻE SKORZYSTAĆ ZE WSPARCIA?
Wsparciem zostaną objęte osoby, które mają zdiagnozowane zaburzenie psychiczne, i/lub leczyły się w Poradni Zdrowia Psychicznego, bądź były hospitalizowane na oddziale psychiatrycznym i/lub które są zagrożone wystąpieniem zaburzeń psychicznych. Działania przewidziane są dla osób które chorując przewlekle, onkologicznie, żyją w chronicznym stresie.
KRYTERIA REKRUTACJI DO PROJEKTU:
odbiorcami projektu są osoby pełnoletnie oraz w szczególności osoby powyżej 65 roku życia;
miejsce zamieszkania: woj. mazowieckie;
wyrażenie pisemnej zgody na udział w projekcie (lub zgoda opiekuna);
złożenie pisemnego oświadczenia o braku udziału w innym analogicznym projekcie finansowanym z EFS u innego beneficjenta (lub pisemne oświadczenie opiekuna)
UWAGA!! Uczestnikami projektu nie mogą być osoby z uzależnieniem od alkoholu i narkotyków, chyba że u osób tych występuje jednocześnie: uzależnienie od alkoholu lub narkotyków i choroba psychiczna (tzw. Podwójna diagnoza).
Pacjentów mogą kierować: lekarz, pielęgniarka, pomoc społeczna, GOPS, rodzina.
Załącznikiem do wniosku jest zaświadczenie od lekarza psychiatry lub dokumentacja medyczna z leczenia psychiatrycznego;
Kwalifikacje do projektu przeprowadza lekarz psychiatra;
Decyzje o przyjęciu pacjenta podejmuje lekarz psychiatra.
Uczestnicy będą objęci następującymi formami wsparcia:
opieką medyczną sprawowaną przez pielęgniarkę, psychiatrę oraz opiekuna medycznego,
opieką terapeutyczną, w postaci terapii grupowych, prowadzonych przez psychoterapeutę oraz konsultacji indywidualnych prowadzonych przez psychologa klinicznego;
fizjoterapią w postaci ćwiczeń ogólnousprawniających, aerobik, fitness, rehabilitacji manualnej;
opieką pracownika socjalnego ułatwiającego poruszanie się w sferze socjalno-bytowej,
wsparcie pedagogiczne i logopedyczne;
pomocą psychologiczną zostanie również objęta rodzina uczestnika, w formie dodatkowych indywidualnych konsultacji w wyznaczonych terminach oraz w formie 2-dniowych wyjazdowych Warsztatów Terapeutycznych dla uczestników i ich rodzin.
Innowacyjną formą wsparcia uczestników i ich rodzin będzie objęcie działaniem TELEOPIEKI.
W ramach teleopieki beneficjenci dostaną smartphona (tel. komórkowy) z zainstalowaną aplikacją. Pozwoli to na zagwarantowanie bezpieczeństwa uczestnikom, którzy mogą wezwać pomoc w razie szczególnej i doraźnej sytuacji.
Teleopieka będzie wspierała nie tylko beneficjentów, ale i ich rodziny poprzez TELEKONSULTACJE ze specjalistami , którzy będą służyli pomocą w określonym czasie w razie wystąpienia doraźnych i trudnych sytuacji kryzysowych. Rodziny otrzymają pomoc w zakresie postępowania ze swoimi chorymi bliskimi.
Kolejnym aspektem Teleopieki będzie pomoc uczestnikowi w ułatwieniu lepszego codziennego funkcjonowania w postaci systemu powiadomień, które będą przypominały o wzięciu leków czy pobudce oraz w elektronicznym dostępie do harmonogramu zajęć.
Projekt jest współfinansowany ze środków unijnych w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Szczegółowe informacje udziela Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Nurze; tel. 086 2774118 lub poczta elektroniczna e-mail: gops@gminanur.pl